Žádost o pomoc při pátrání

25.11.2015 09:17

Pátrám po osudu mého pradědečka Jana Petrušky

 

 

Ráda bych znala své kořeny, a proto jsem se pustila do pátrání po osudu mého pradědečka Jana Petrušky.

Narodil se 23. listopadu 1893 v Moravské Ostravě. Jeho otec Jan Petruška byl synem Antonína Petrušky, domkáře v Bítově a jeho ženy Paulíny rozené Vřeské z Bítova. Matka pradědečka se jmenovala Žofie a byla dcerou Matěje Schilingera, dělníka v Oseku (V tomto případě si nejsem jistá, zda jsem staré dokumenty přečetla správně.) a jeho manželky, rozené Adamusové. 

 

Z hrabyňského památníku, na nějž jsem se obrátila s prosbou o pomoc, mi odpověděli, že o mém pradědečkovi nemají žádné zásadní informace. Zaslali mi však výtah z knihy mrtvých z Osvětimi. V němž se uvádí: „Petruska, Jan; born: 1893-11-23, place of birth: Mährisch Ostrau; Fate:
1. 1943-02-10, Auschwitz, murdered.“

Ze Státního muzea v Osvětimi mne informovali: „… v částečně uložených záznamech a souborech, které jsou vedeny v našich archivech, jsou k dispozici následující údaje o níže uvedeném vězně:

Petruška Jan se narodil v listopadu 23, 1893 v Mährisch Ostrau, byl vězeň Auschwitz. Datum deportace a počet jeho spoluvězňů není znám. Zemřel 10. února 1943 v KL Auschwitz.“

Jak jsem se dozvěděla, „při likvidaci KL Auschwitz, nařídily úřady tábora zničení důležitých dokumentů včetně záznamů a souborů vězňů. Státní muzeum proto vlastní pouze dílčí evidenci vězňů uvězněných v KL Auschwitz.“

V knize, která byla vydána k 70. výročí vzniku Urxových závodů v Ostravě, kde pradědeček pracoval a odkud ho jako odbojáře odvedlo gestapo, je o něm také zmínka. Také jsem přemýšlela nad tím, zda nebyl problém v pradědečkově původu, přeci se jen jeho maminka jmenovala Schilingerová, což bylo, jestli se nemýlím, židovské příjmení. 

Za každou informaci o mém předkovi budu vděčná. Rovněž ocením jakoukoliv radu či jinou pomoc.

 

 

                                                              Bc. Kateřina Trlidová

                                                            Katka.Trlidova@seznam.cz