Vyšla nová publikace

25.08.2015 09:27

 

 

Návrat Elišky Přemyslovny

 

tak zní název divadelní hry, kterou v roce 2010 Jan Řehounek napsal pro nymburské divadelníky. Ti ji v parku pod nymburskými hradbami zahráli u příležitosti sedmistého výročí pobytu Elišky Přemyslovny v Nymburce před několika sty diváky.

Nyní autor přichází s  novelou Eliška Přemyslovna a krvavý mord v městě Nymburce.

„Bylo mi líto práci, kterou jsem napsání divadelní hry věnoval, jen tak nechat po jednom uvedení, i když velmi zdařilém, zapadnout. Proto jsem námět divadelní hry rozvedl do historické prózy s detektivní zápletkou,“ říká autor.

O co v příběhu jde? Eliška Přemyslovna, jež kvůli úkladům svého švagra Jindřicha Korutanského musela uprchnout z Prahy, zvolila pro svůj přechodný azyl královské město Nymburk. Poklidná hladina všedního života nymburských obyvatel je právě ve chvíli, kdy doráží do města, narušena úkladnou vraždou. Málem je za ni odsouzen nevinný člověk – bednář Martin. Eliška však uvěří v jeho nevinu a prosadí veřejný soud. Martinova nevina je prokázána díky svědectví malého kluka a katu je vydán pravý pachatel – zeman Adam z Kovanic.

Děj se odehrává v roce 1310 na pražském hradě, ve Svatojiřském klášteře, v bouřlivě se rozvíjejícím městě Nymburce, založeném před necelým půlstoletím, ale přesahuje rovněž do míst v okolí – do Chotouně, Kolína, ale i na Moravu.

Knihu vydalo Nakladatelství Kaplanka Nymburk, cena 120 Kč.

V knize jsou použity fotografie z divadelního představení Návrat Elišky Přemyslovny z 29. května 2010 odehraného pod nymburskými hradbami.