Únik osudu

04.05.2006 15:34


Jedním dechem jsem přečetl knihu Únik osudu od René Edgara Tresslera (nar. 16. 4. 1927 ve Strakonicích), kterou vydalo nakladatelství Jaroslava Poberová. Kniha byla 6. dubna 2006 prezentována v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze. Spolu s autorem byli přítomni místopředseda Senátu Parlamentu ČR Ing. Petr Smutný, ředitel Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea PhDr. Miloš Pojar, ředitel a herec Divadla Na Fidlovačce Tomáš Töpfer a další.
Hrdinou autobiografického cyklu osmi novel je židovský chlapec Marion Tarsa. Jeho napínavé zážitky jsou plné silných emocí, až tragické, dojemné, ale s věčnou lidskou nadějí. Počínají životem mladých pražských Židů v „protektorátě“ před transportem do Terezína, potom do Osvětimi, Blechhammeru a Buchenwaldu. V nesmírně živém a čtivém Tresslerově-Tarsově pohledu čtenář objevuje pražskou židovskou fotbalovou jedenáctku v roce 1941 a terezínskou ligu, hranou židovskými vězni pro potěšení dozorců SS. Sleduje v Osvětimi otřesný průběh zá-pasu vězňů (sám v něm hraje), mezi nimiž jsou hráči evropské špičky, s mužstvem esesáckých dozorců. Neuvěřitelným štěstím chlapec Marion Tarsa unikne oprátce, jindy ho nepošlou do plynu, protože nese pouzdro s houslemi. Prožívá dvě nenaplněné lásky. Líčí pochod smrti a smrt přítele Wiencka při náletu v Drážďanech.
R. E. Tressler, žijící ve Washingtonu, byl 26. listopadu 1942 v transportu strakonických Židů deportován do terezínského ghetta. Není začínajícím autorem, napsal několik próz v češtině a angličtině. Kniha Únik osudu se podle mého názoru zařadila mezi špičky tzv. koncentráčnické literatury.

Karel Kroupa