Prožil jsem krásný život

28.03.2006 09:36


Pozoruhodný sborník vzpomínek Prožil jsem krásný život, nedávno vydala opavská Matice slezská. Název dostal podle posledních slov Karla Rambouska (1910), příslušníka Finanční stráže a Stráže obrany státu (SOS).
Základem je dochovaný zápis jeho líčení života ve slezském pohraničí od roku 1934 po nucený odchod do Tišnova. Druhou část, která se z politických důvodů ztratila, nahrazuje vyprávění jeho dcery Naděždy Paprskarzové o okupaci, návratu do pohraničí, odsunu Němců (který zde proběhl bez zbytečného násilí), o letech kolektivizace v zemědělství na Osoblažsku. Podle otce líčí tragédii přepadení četnické stanice v Liptani ordnery i osudy jejího památníku.
Na rok 1938 a přepadení četnické stanice v Třemešné vzpomíná Antonín Šváb, na ústup celníků z pohraničí syn jednoho z nich – Václav Zahálka. Střetnutí s ordnery u Bartultovic a Jindřichova popisuje příslušník SOS Jan Hemerka.
Součástí 144stránkové publikace je mimo jiné chronologie událostí na Krnovsku od října 1934 do konce října 1938, množství dobových fotografií, stručný přehled proti sobě stojících vojsk a místopis některých obcí. Sborník graficky výtečně dotvořil Svatoslav Böhm a do tisku připravil Vladimír Blucha. Koupit si jej lze za 150 korun a poštovné. Objednávky přijímá sekretariát Matice slezské v Opavě – telefon 553 716 365.


Jaromír Breuer