Přísně tajné - 4/2005

28.03.2006 09:39

 

Letošní čtvrté číslo revue Přísně tajné! přináší další, dosud neznámé dokumenty, o událostech druhé světové války. V jednom z hlavních příspěvků pod názvem Spiknutí proti ducemu autor Jindřich Volek rozebírá mezinárodní situaci v létě roku 1943. Především je to „přátelská schůzka“ Hitlera s Mussolinim ve Feltre, spiknutí z 25. července – zatčení duceho a jmenování Badogliovy vojenské vlády v Itálii. Mussolini pak strávil několik měsíců v internaci na ostrově La Maddalena a potom na úpatí masivu Gran Sasso d´Italia. Podle vojenské dohody se spojenci měl být duce dopraven do New Yorku. Akce se však nepovedla a Mussolini byl unesen nacisty pod velením Otty Skorzeneho.
Roman Cílek v příspěvku 1940–1941: od západu na východ líčí události na začátku tažení Hitlera proti Francii v roce 1940.
Podrobnosti o tajném nacistickém institutu Forschungsamt popisuje Jiří Bílek v článku Zrod ucha režimu. První dny v osvobozeném Československu přibližuje Karel Richter v příspěvku V náručí domova. Vyvrcholením buchenwaldského dramatu se zabývá jeho přímý účastník Miloslav Moulis. Do vzdálené historie se vrací Jiří Kovařík ve stati Waterloo, aneb Omyl zbrklého hulána? Znalci vojenské historie přivítají výklad Vladimíra Dolínka o vzniku a vývoji prvních pušek jehlovek v 19. století. Poutavý obsah nového čísla doplňuje řada dalších příspěvků.


Miroslav Moulis