Pozvánka na vernisáž výstavy v Památníku Terezín

09.01.2015 09:29

Tisková zpráva

Výstava „Sofiina volba po česku“
Malá pevnost Terezín
15. ledna – 30. března 2015
Autorka: Judita Matyášová, spoluorganizátor výstavy: Památník Terezín
Vernisáž výstavy: 15. ledna, od 14.00, Malá pevnost Terezín – foyer kinosálu

 

Výstava představuje osudy 80 českých židovských dětí, které na podzim 1939 odjely do Dánska, kde se jich ujaly pěstounské rodiny. Děti v Dánsku prožily čtyři roky a doufaly, že se jim podaří odjet do Palestiny. V roce 1943 uprchly do Švédska a jejich životní cesty se rozešly na 70 let. Publicistka Judita Matyášová potkala v roce 2011 jedno z těchto „dětí“ (dnes devadesátiletých pamětníků) a rozhodla se, že vypátrá celou tuto skupinu. Autorka na výstavě prezentuje životní osudy pamětníků, kteří žijí v Česku, Dánsku, Švédsku, Izraeli a v Americe.

Vernisáže se zúčastní Jeho Excelence Gary Koren, velvyslanec Státu Izrael v České republice a Jeho Excelence Anders Christian Hoppe, velvyslanec Dánského království v ČR a zástupci velvyslanectví USA v Praze.

Citace Judita Matyášová, autorka výstavy:
„Rodiče českých dětí stáli před podobnou volbou jako Styronova Sofie. Když se rozhodovali, zda poslat své dítě do Dánska, mysleli na to, že chtějí udělat to nejlepší pro svého potomka. Téměř nikdo z rodičů těchto dětí se nezachránil, většina zahynula v Terezíně nebo v koncentračních táborech. Jsem velmi ráda, že se nyní projekt představuje právě v Terezíně. Je to pocta všem rodičům, kteří v sobě našli sílu a poslali své děti do bezpečí a tím jim zachránili život. ”

Projekt Sofiina volba po česku
Publicistka Judita Matyášová založila v roce 2011 projekt Sofiina volba po česku. Rozhodla se, že vypátrá osudy 80 českých židovských dětí, které prožily druhou světovou válku ve Skandinávii. Výsledkem projektu je především dokumentace jednotlivých osudů pamětníků (nahrávky rozhovorů, fotografie, filmové záznamy). Příběhy pamětníků jsou součástí její knihy Přátelství navzdory Hitlerovi (nakl. Mladá fronta), putovní výstavy a také dokumentárního filmu Na Sever (produkce Mimesis Film), který bude mít premiéru na podzim 2015.


Kontakt na autorku výstavy: Judita Matyášová, Tel. +420 724 905 379, Email: j.matyasova@gmail.com, www.juditamatyasova.cz