Pomoc při pátrání

27.02.2015 09:35

Pátrám po osudu Jaroslava Švejdy. Pomůžete mi?

 

Vážení čtenáři Národního Osvobození a internetových médií, návštěvníci webu a facebooku, obracím se na všechny, kteří by mi mohli pomoci při pátrání po historii či archiváliích, souvisejících s osudem Jaroslava Švejdy, mého předka, či po místech jeho pobytu.

 

Až se zpožděním si uvědomuji, jako řada jiných, že jsem se v mladém věku ne dosti zajímal a ptal, když bylo koho a dnes, kdy znám cenu vzpomínek a minulosti, již není koho se zeptat.

 

O Jaroslavu Švejdovi vím jen to, že se narodil v Dolním Cetnu (Niměřice), okr. Mladá Boleslav. Později měl nějakou vazbu na Byšice, okr. Mělník. Hrob resp. kenotaf má na hřbitově v Byšicích s nápisem: Jaroslav Švejda zemřel v koncentračním táboře v Lipsku 25. 3. 1945.

 

 

Při hledání informací o zmíněném koncentračním táboře vyplynulo, že snad byl na třech místech: v Abtnaundorfu v Heiterblicku (?) a Thekla (část Lipska), jako mužský pobočný tábor Buchenwaldu a součást Erla-Maschinenwerke GmbH, Leipzig pro výrobu leteckých motorů.

Dne 13. 4. 1945 začal z tábora Lipsko-Thekla pochod desítek či stovek vězňů směrem do Čech.

 

K tomu zdroje:

 

http://de.wikipedia.org/wiki/KZ-Au%C3%9Fenlager_Leipzig-Thekla

 

www.krupka-mesto.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=7526&id_dokumenty=2476

 

www.fronta.cz/nalet-lipsko-20-unora-1944

 

Pokud máte vzpomínky na uvedená fakta a místa nebo přímo si vzpomenete na jakoukoliv informaci o Jaroslavu Švejdovi, dejte, prosím, vědět na email: ingsvobodap@email.cz nebo na tel.: 603517767.

Všem budu vděčný za jakoukoliv sebemenší informaci.

 

                                                                          Petr Svoboda