Oživování démonů minulosti ministryní Válkovou

27.03.2014 11:55

Když jsem si začínala číst rozhovor na echo24.cz s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou, doufala jsem, že se dočtu něco o prioritách ministerstva spravedlnosti, neboť změn je potřeba v rezortu spravedlnosti zajistit mnoho.

Jaký byl můj šok, když jsem si v rozhovoru přečetla vyjádření paní ministryně ohledně sudetských Němců a života Čechů v protektorátu v odpovědi na otázku: Co si myslíte o odsunu německého obyvatelstva? „To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo.“

Tak otřesná dehonestace role Čechů během 2. světové války je slyšet pouze od neonacistických kruhů z Německa. Jen si připomeňme, co si o Češích myslel Reinhard Heydrich: „Tento prostor se jednou musí stát německým a Čech tady nemá už koneckonců co pohledávat… Konečné řešení musí sebou přinést toto: Tento prostor musí být jednou definitivně osídlen Němci… Pokusme se tedy teď, podle staré metody, poněmčit českou verbež… U jedné části špatně smýšlejících lidí dobré rasy nezbude nic jiného, než se pokusit usídlit je v Říši, v čistě německém prostředí, poněmčit je a převychovat jejich smýšlení, nebo když to nepůjde, postavit je nakonec ke zdi.“

A nacistická mašinérie začala stavět ke zdi už za prvního stanného práva, k vyhlazení Čechů sloužila řada koncentračních táborů a věznic, zavražděny byly děti Lidic a Ležáků. Je faktem, že v případě vítězství Německa by český národ neexistoval!

A rovněž počet československých obětí ve 2. světové válce na počet obyvatel byl nadprůměrný, větší než např. v Belgii, Nizozemí nebo Dánsku. Její vyjádření je o to horší, že paní ministryně je v čele rezortu spravedlnosti. Její výroky mohou opět povzbudit sudetské Němce při snaze získat majetek zabavený dle prezidentských dekretů – skoro to vypadá, že mají v čele ministerstva spravedlnosti zastánkyni.

Věc, kterou jsem doufala, že už máme definitivně za sebou. Ovšem obnovená aktivita paní Colloredo-Mansfeld nebo snaha Řádu německých rytířů o získání majetku nás přesvědčuje, že nikoli. Paní ministryně jen vytahuje démony minulosti.

Proto žádám ministryni, aby napříště vážila svá slova a nyní se urychleně omluvila Českému svazu bojovníků za svobodu a všem, kteří ztratili své příbuzné ve 2. světové válce.

 

 

                                                                       Ing. Kateřina Konečná

poslankyně Parlamentu ČR a vedoucí kandidátka pro volby do Evropského parlamentu za KSČM