Nová publikace

03.12.2015 10:46

      Tisková zpráva                        

Praha, 1. prosince 2015

 

Nakladatelství Epocha vydává nový titul:

 5. svazek edice Traumata války:

 

 

Prototyp zrady

 

Životní příběh Augustina Přeučila

 

 

autor: Jan Němeček – Daniela Němečková

 

Příběh programové zrady – tak by se daly nazvat osudy Augustina Přeučila, československého pilota, který z příkazu gestapa odešel v roce 1939 do exilu. Zamířil nejprve ke vznikající československé vojenské jednotce do Polska, na prahu války odjel do Francie a později do Velké Británie, odkud jako příslušník RAF dezertoval. Ulétl s britským stíhacím letounem a s cennými informacemi zpět do nacisty okupované Evropy. V Protektorátu Čechy a Morava pak působil až do konce války jako placený konfident ve službách gestapa. V dějinách našeho odboje není tak specifický případ zrady. Proto ani poválečný trest za Přeučilovy zločiny při přelíčení před mimořádným lidovým soudem nemohl znít jinak než – smrt.

Téma bylo zpracováno i na základě rozsáhlého studia nově objevených dokumentů z domácích i zahraničních archivů. V intermezzech je rozšiřují ucelené příběhy dalších konfidentů, původně vojáků naší zahraniční armády – Antonína Vašíře, Viliama Gerika a Karla Čurdy.

 

 


Doc. PhDr. JAN NĚMEČEK, DrSc.

Vedoucí vědecký pracovník Historického ústavu Akademie věd ČR v Praze. Specializuje se na československé dějiny první poloviny 20. století, se zaměřením na období druhé světové války a na dějiny československé zahraniční politiky. Autor mnoha publikací, odborných studií a velkých edičních projektů – například ediční řada Dokumenty československé zahraniční politiky 1918–1945.

 

Mgr. DANIELA NĚMEČKOVÁ 

Interní doktorandka Katedry právních dějin Právnické fakulty UK, odborně se zabývá retribucí ve středních Čechách. Osudy A. Přeučila zkoumala již v roce 2013 v rámci soutěže Studentské vědecké odborné činnosti; za tuto práci získala fakultní i celostátní ocenění. Je spoluautorkou kapitoly o procesu s Jířím Stříbrným v monografii Oběti komunistické spravedlnosti. V roce 2015 obdržela Cenu Josefa Hlávky.

Titul je možno zakoupit také jako E-knihu ve formátech

e-pub, pdf a mobi na této adrese

_______________________________________________________________________________

Edice představuje nové pohledy na vojenské konflikty, jejichž traumatizující dopad lze sledovat i desítky let po jejich ukončení. Příběhy obětí, svědků a zločinců zrcadlí hluboké společenské otřesy, které zejména Evropě přinesla válka. Odborně pojaté publikace se budou zabývat také každodenním životem „malých“ jednotlivců stižených válkou, a to na pozadí přelomových událostí starého kontinentu.

__________________________________________________________________________________

 


 

Info o knize:

Autor: Jan Němeček – Daniela Němečková     Název: Prototyp zrady

Formát: váz. s přebalem, 145x205 mm             Počet stran: 216 stran

Cena: 229 Kč                                                 Nakladatel: Epocha (www.epocha.cz)

ISBN: 978-80-7425-281-5                                EAN: 9788074252815

 

Pro další informace nebo recenzní výtisky kontaktujte:

 

www.epocha.cz

Nakladatelství Epocha

Kaprova 12/40, Praha 1, 110 00

Tel: +420 224 810 352, +420 224 810 353

E-mail: epocha@epocha.cz