Na návštěvě u manželů Pavlových

12.04.2012 13:32

Letos v únoru jsme navštívili manžele Huga a Elu Pavlovi, bratra a švagrovou spisovatele Oty Pavla, dlouholeté členy ZO ČSBS Kladno. Přišli jsme se pozeptat, jak se jim daří a přátelsky si popovídat. Hovořili jsme o našem setkání  s  Hanou  Hnátovou,  sestrou  Arnošta  Lustiga, o  úmrtí  Hugova bratra Jiřího apod. V současné době je trápí zdravotní problémy. Přesto se Hugo Pavel zajímá o veškeré současné dění, pozorně čte noviny a sleduje televizi. Trápí ho, že  se rozmáhá neonacistické hnutí. Říká, že je naší povinností nemlčet a ve jménu všech popravených a umučených neustále připomínat hrůzy, které napáchal fašismus.

S velkým zájmem jsme si přečetli jeho básnickou sbírku Vrátil jsem čas, kterou nám v loňském roce věnoval. Vydala ji Slávka Kopecká, která se vyjádřila, že jeho básničky jsou průzračné – sdělné v jednoduchosti, kráse slov a míře citu. Poezie mu pomáhala žít a přežít.

Vážíme si Hugovy neúnavné práce a  úsilí, které věnoval odkazu svého bratra Oty Pavla. Za jeho dlouholetou přednáškovou činnost mu byla udělena Pamětní medaile ČSBS. Ocenění  ho velmi potěšilo.

                                                                                     Eva Armeanová

Vyšlo v čísle 8 (12. dubna 2012)

 

Foto Stanislav Pít                                                                       

Manželé Hugo a Ela Pavlovi s dcerou.