Minulost bolí

22.08.2005 14:31

 

Před 60 lety byl osvobozen koncentrační tábor Sachsenhausen
„Taková příležitost se nenaskytne každý den. Proto jsem ji využil. Je totiž nutné, aby naše generace poznala reálie té doby, abych je uměla co nejlépe zhodnotit a využít pro budoucnost.
Nechci, aby se opakovala,“ odtušil na otázku, proč do KT Sachsenhausen přijel, Pavel Svoboda, student Pedagogické fakulty Technické univerzity z Liberce, jinak také budoucí učitel dějepisu a němčiny. Spolu s dalšími kolegy z univerzity, se studenty osmiletého gymnázia z Dubí, s bývalými vězni tábora a s jejich příbuznými, se zástupci  ČSBS a Historické skupiny Sachsenhausen se zúčastnil oslav 60. výročí osvobození tohoto koncentračního tábora. Ty za účasti nejvyšších představitelů spolkové vlády, zastoupené ministrem zahraničí Joschkou Fischerem,  i Braniborska proběhly ve dnech 15. až 18. dubna. Sjela se na ně celá Evropa. Přijela sem, aby zde oplakávala své mrtvé, aby vzpomínala a do celého světa vyslala toužebné přání, které ve všech jazycích mělo stejný obsah: ZASTAVME NEONACISMUS! ZASTAVME RASISMUS A VŠECHNY PROJEVY EXTREMISMU! TO, CO SE STALO TADY, SE JIŽ NIKDY NESMÍ OPAKOVAT!
„Naše demokracie přežijí, když dalším generacím předáme vzpomínky na vaše útrapy. Jsme rádi, že jste bez ohledu na smutek a bolest v duši přijeli. Vaše hrozná zkušenost, vaše útrapy nás zavazují. Je to pro nás velice důležité. Tady se na lidech prováděly lékařské pokusy, tady byli pronásledování komunisté, sociální demokraté, Židé z různých koutů Evropy… Tady Němci trýznili Němce. Minulost bolí. Pomůže nám však stavět budoucnost… Naše děti chceme vychovat k toleranci. Z toho důvodu trestáme zvláště pravicové extremisty. Nemají mezi námi místo a netrpíme je. Za to, co se tady stalo, neseme plnou odpovědnost. Věřte, nezapomínáme na to.“ Tato slova v různých variantách z německých úst zněla nejčastěji. Jaká škoda, že je neslyšel nikdo z našich vládních představitelů a z diplomatického sboru. Žádný z nich si nenašel čas, aby se oslav zúčastnil a narozdíl od oficiálních zástupců jiných zemí neposlal ani kytičku!       
Podrobnější informace přineseme v dalších číslech.