Letecké jednotky

04.03.2005 15:29


Francie
Když vypukla válka, byli naši letci, kteří byli na území Francie nebo uvolnění ze závazku v cizinecké legii, zařazeni přímo do francouzských leteckých útvarů. Řada z nich po krátkém přeškolení na francouzská letadla zasáhla ihned do boje. Bojovali jak stihači, tak bombardovací letci. Ve francouzském letectvu působilo přes 170 pilotů a měli přiznaných více než 90 sestřelů německých letadel a svrhli na nepřítele 9 tun bomb. Stejně jako naši pozemní vojáci byli po pádu Francie buď evakuováni lodí do Velké Británie, případně do francouzských kolonii v severní Africe, nebo uletěli do těchto míst svými letadly.

Velká Británie
Naši vycvičení letci byli vítanou posilou pro Velkou Británii, která se nyní ocitla sama proti po zuby vyzbrojenému krutému nepříteli. Již v červenci 1940 vznikla v rámci RAF 310. čs. stíhací peruť a 311. čs. bombardovací peruť. Jen o něco později 312. čs. stíhací peruť a v roce 1941 pak 313. čs. stíhací peruť. Řada našich pilotů sloužila v britských perutích. U 68. britské noční stíhací perutě byl zřízena čs. letka. Čs. stihači zasáhli úspěšně do bojů již v letecké bitvě o Anglii a později při útocích na pozemní cíle na kontinentě, při doprovodu britských bombardovacích jednotek a hlavně ve vzdušných bojích s nepřátelskými letadly. Letci bombardovací perutě útočili na cíle v Německu, Belgii, Francii a jinde na kontinentě. Po přezbrojení vedli úspěšný boj proti ponorkám a pomáhali zajistit bezpečnost vzdušného prostoru a vod při invazi do Normandie.

Sovětský svaz
Součástí 1. čs. armádního sboru v SSSR byly letecká jednotka, 128. čs. stíhací peruť, která se vyvinula v 1. čs. samostatný stíhací pluk a 1. čs. smíšenou leteckou divizi.    
Naši letci se poprvé zúčastnili bojů ve Slovenském národním povstání, to znamená, že to byla kromě paradesantní brigády, první čs. zahraniční jednotka, která úspěšně bojovala na území vlasti. Její piloti vybojovali řadu vzdušných soubojů, zaútočili na letiště, jiné nepřátelské objekty  a pomáhali pozemním jednotkám v boji s nepřítelem. Po porážce povstání se vrátila na území SSSR. Při dalším nasazení bojovala v Ostravské operaci.

Bojové výsledky čs. letců za II. světové války na všech frontách -
385 sestřelů nepřátelských letadel a 124 poškozených, potopených 6 nepřátelských ponorek a 1 obchodní loď, shozeno na nepřátelské cíle 1 319 169 pum, uskutečněno 75 710 bojových letů, nalétáno 88 838 hodin.