Knižní novinka literatury faktu z nymburské historie

01.12.2015 09:39

Knižní novinka literatury faktu z nymburské historie

 

Po úspěšné knize „Pamětní desky, památníky a nápisy v Nymburce“ (v květnu 2015 byla na mezinárodním veletrhu Svět knihy oceněna čestným uznáním v Ceně Miroslava Ivanova za literaturu faktu) autorské trojice Jiří Černý, Pavel Fojtík a Jan Řehounek, přichází Jan Řehounek s novou knihou, jež je volným pokračováním „Pamětních desek“ a mapuje nymburské památky – „Sakrální a votivní drobné památky, sochy a křížky v Nymburce“.

Ve dvaceti šesti kapitolách autor podrobně popisuje historii a podobu devětatřiceti drobných památek na území města Nymburka, a to včetně jedné zcela zaniklé a několika poničených. Čtenář tak má možnost seznámit se s autory uměleckých děl, dozvědět se o pohnutkách a důvodech k jejich vytvoření, o lidech, pro něž byly vytvořeny, o účelu, jemuž sloužily, nahlédnout do jejich mnohdy pohnutých osudů. Každá památka je dokumentována historickými i současnými fotografiemi.

Knihu vydává nakladatelství Kaplanka Nymburk. Vychází v edici Knihovnička Kaplanky u příležitosti 740. výročí založení města Nymburka a zahájení Roku literatury v Nymburce 2016. Její vydání podpořily Město Nymburk a Společnost přátel starého Nymburka.

Knihu je možné si objednat na adrese nakladatelství Kaplanka: Jan Řehounek, Všechlapská 1666/6, 288 02 Nymburk, nebo prostřednictvím e-mailu: jan.rehounek@seznam.cz či telefonicky na čísle: 603 238 523.

Cena knihy je 110 Kč. Při objednání nejméně tří výtisků 90 Kč/1 ks.

 

                                           ***

 

Monografie „Rytíř smutné postavy – básník Jan z Wojkowicz“ je příběhem  polozapomenutého nymburského dekadentního básníka. V druhé části knihy je bibliografie s ukázkami textů.

Kniha byla 10. listopadu 2015 ve Valdštejnském paláci – sídle Senátu P ČR – u příležitosti setkání „Výroční pocta literatuře faktu“ odměněna regionální Cenou Petra Jilemnického za literaturu faktu.

Kniha je téměř vyprodaná – k dostání je už pouze v Turistickém informačním centru na nymburském náměstí.

Ohlasy:

Jana Vrzalová, Národní Osvobození:  Řehounkova monografie je významným přínosem pro poznání „malých“ dějin města Nymburka i „velké“ minulosti naší literatury a poezie.

Jiří Flaišman, Institut pro studium literatury: Publicista, regionální pracovník a nakladatel v jedné osobě Jan Řehounek si může připsat jedno prvenství: nikdo před ním v knižní formě nepodal podobně zaměřený výklad o Janu z Wojkowicz. Kniha má ovšem veškeré půvaby svého „žánru“, tedy regionální publikace. Snaží se na sto třiceti stranách postihnout autora „v kostce“: přináší v prvé řadě chronologicky sestavený životopis, anotovaný soupis knižně vydaných Wojkowiczových prací, antologii jeho básnických textů, a to vše doprovozeno bohatým obrazovým materiálem. Práce svědčí o značném zaujetí pro zvoleného autora, zejména z perspektivy Wojkowicze-Nymburčana (podobně se J. Řehounek věnoval i B. Hrabalovi). Těžiště Řehounkovy heuristiky leží tak především v dokumentech k rodinnému zázemí autorovu (cenné jsou jistě informace k činnosti Wojkowiczova otce) a jeho výklad usiluje o zachycení životních peripetií Jana z Wojkowicz za využití korespondence a dalších archivních materiálů.

 

 

„Pamětní desky, památníky a nápisy v Nymburce“ vydalo sice Nakladatelství Vega-L, ale Jan Řehounek je jedním z trojice spoluautorů. Kniha mapuje všechny objekty uvedené v titulu, a to včetně již neexistujících.

Kniha je téměř vyprodaná – k dostání je už pouze v Turistickém informačním centru na nymburském náměstí.

 

Ohlasy:

Jiří Teper, básník, Nymburk: Na knížku jsem se těšil, ale vůbec bych nehádal, že to může být tak přitažlivé a zajímavé čtení! A je! Řeklo by se cedule, nápisy... a ono je to skoro jak detektivka a pátračka a vzrůšo! Vůbec jsem třeba nevěděl, že jsme tu měli Masaryka na rohu Koněvovky...A přesně v intencích závěru Vašeho Slova úvodem.. otevřela tu knížku Jana a hned tam, kde ji otevřela, užasla: To je můj dědeček! A byla to skutečně cedule dědečka, pana Vašíčka, řezníka a uzenáře, bohužel skončil v koncentráku... A tak jsme se radovali, že máme dědečka v knížce! A můžeme za ním na návštěvu do muzea... Moc dobrá práce! Klaním se!