Fašismus není světový názor, nýbrž zločin!

04.09.2012 17:24

Neofašistický útok na předsedu FIR – Solidarita s Vilmosem Hantim

Minulý týden byl Vilmos Hanti, předseda Mezinárodní federace odbojářů (FIR) – Asociace antifašistů a předseda Maďarské federace antifašistů (MEASZ), napaden skupinou neonacistických výtržníků.

V souvislosti s antifašistickou demonstrací a manifestací v Budapešti, která byla zaměřena proti antisemitismu a neofašismu, zaútočila skupina mladých lidí na Vilmose Hantiho a způsobila mu taková zranění, že musel být léčen v nemocnici.

V průběhu antifašistického protestu se tato skupina pokusila, za přihlížení  policie, křikem přerušovat řečníky a zastrašit účastníky. Když se policie po ukončení manifestace stáhla, využili neonacističtí provokatéři situace a zaútočili nejen slovy, ale i bitím přítomných, které nazývají „nepřáteli Maďarů“.

To znamená další stupeň fašistického násilí v Maďarsku. Prvními oběťmi zběsilých útoků ze strany extrémní pravice JOBBIK byli příslušníci romské menšiny. Jsou to útoky na demokracii. Před několika měsíci média extrémní pravice zahájila očerňující kampaň proti Vilmosi Hantimu a žádný soud nedokázal tento útok na něj zastavit. Nyní se tato nenávistná kampaň změnila na skutečné násilí.

Musíme projevit solidaritu s předsedou FIR Vilmosem Hantim. Pošlete dopisy na maďarská velvyslanectví  s protestem proti řádění extrémní pravice, proti slovním útokům a útlaku menšin, proti demokratům  a antifašistům. Žádný stát Evropského společenství nesmí dopustit, aby extrémní pravice terorizovala menšiny nebo za „nepřátele“ označené osoby.

Fašismus není světový názor, nýbrž  zločin

                                                                        Výkonný výbor FIR

Prohlášení ČSBS - Připojujeme se k protestu FIR!