Dopis ministryni Heleně Válkové

04.03.2014 14:30

Vážená paní ministryně

Helena Válková

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Vyšehradská 16
128 10 Praha 2                                                             V Praze dne 3. března 2014Vážená paní ministryně,

jménem Českého svazu bojovníků za svobodu se na Vás obracím s žádostí o řešení problému, který, jak vyplývá z odpovědi, kterou jsme obdrželi od předchozího ministra vnitra Martina Peciny, je v ČR zatím nevyřešen.

 

Koncem loňského roku jsme se na něho obrátili s žádostí o prošetření závěrů Policie ČR, k nimž dospěla po upozornění TV NOVA (televizní noviny ze dne 26. 11. 2013 a 1. 12. 2013), že v obchodech po celé ČR jsou běžně k dostání výrobky s nacistickými symboly.
 

Naši členové jsou pobouřeni, že v zemi, která zažila šest let nacistické okupace a která za její svobodu zaplatila vysokou daň i v podobě padlých na frontách, umučených v koncentračních táborech či při výsleších na gestapu nebo zavražděných na popravištích, je bez problémů možné zakoupit například hodinky s hákovým křížem, říšskou orlicí, se znaky SS apod.. Vnímají to jako zneuctění jejich památky. Jako pohrdání naší tragickou minulostí.

Děje se tak v době, kdy je u nás poměrně  silné ultrapravicové hnutí, kdy určité kruhy popírají holocaust, kdy se na soukromých akcích hajluje a jejich návštěvníci přicházejí oblečeni v oděvech propagujících nacistické symboly.

Je logické, že prodej takových výrobků vnímáme jako šíření nacistické ideologie.

 

Na naše odmítavé stanovisko i na vysílání TV NOVA dostáváme řadu podpůrných ohlasů i od občanů, kteří našimi členy nejsou. Zajímá je, kam až lze

u nás dojít, než se Policie ČR a soudy budou tímto problémem seriozně zabývat.

 

Vážená paní ministryně,

v žádném případě, jak se v TV NOVA vyjádřil i renomovaný historik dr. Karel Richter, nešlo o zboží určené pro sběratele. Dokonce nešlo ani o repliky. O to víc nás odpověď, kterou nám tehdejší ministr vnitra Martin Pecina poskytl, zarazila. Vyplývá z ní, že Česká republika nemá žádný seznam tzv. zakázaných symbolů. Narozdíl, například, od sousedního Německa, kde takový seznam existuje. Figurují na něm mj. rovněž symboly odkazující na nacistické Německo.
 

Vážená paní ministryně,

obracím se na Vás s žádostí o provedení analýzy, jakým způsobem by bylo možné v budoucnu legislativně zabránit šíření předmětů s nacistickou tematikou.

O Vašich závěrech nás, prosím,  informujte.

 

S pozdravem

                                                   Ing. Jaroslav Vodička