Cvičebnice pro předškoláky zná Česko jen ve spojení s Německem

04.03.2014 15:45

Praha - Na pultech některých knihkupectví se objevila nevhodná cvičebnice určená předškolákům. Ministerstvo školství na ni upozornil Český svaz bojovníků za svobodu. Vadí mu totiž, že cvičebnice pojmenovaná Naše země se o České republice zmiňuje pouze v souvislosti s Rakouskem a Německem. Ministerstvo už školkám doporučilo, aby tento pracovní sešit nepoužívaly.

zdroj: ČT24

 

Nevhodná cvičebnice pro předškoláky

 

Cvičebnici Naše země napsali Němci a vydali Číňané. I to je jedna z věcí, které svazu bojovníků za svobodu vadí. "Zaprvé vyšla v zahraničí a zadruhé o naší zemi je tam toho velice málo," upozornila v rozhovoru pro Českou televizi mluvčí svazu Jana Časnochová. Učebnice tak vlastně selhává v tom zásadním, a to dostat do povědomí předškoláků základní vědomosti o vlastivědě a zeměpise.

Stížnosti sdružení už vyslyšelo i ministerstvo školství a cvičebnici přezkoumalo. K výhradám přidalo další – knížka je mimo jiné pro předškoláky až příliš složitá. "Je vidět, že je to otrocky přeloženo a překlopeno z nějakého jiného státu," podtrhl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Jeho resort proto doporučil školkám, aby cvičebnici nepoužívaly. Jenže nejde o závazné stanovisko, to u předškoláků vydat nemůže. Jaké materiály školky dětem poskytnou, je plně v jejich kompetenci. Na pultech knihkupectví je podle odhadů ministerstva několik stovek výtisků cvičebnice Naše země. Kolik školek si je pořídilo, úřad neví.