Ať ministryně Válková odstoupí!

27.03.2014 12:28

Jsem pobouřena a znechucena výrokem paní ministryně spravedlnosti o tom, že se vlastně Čechům tak moc za protektorátu nestalo. Pevně věřím, že se toto nehorázné vyjádření nedotklo  jenom mne, ale že se zvedne vlna odporu všech, nejen ještě žijících pamětníků, ale i jejich potomků a připomene té paní,/ která má trvalé bydliště v Bavorsku a je napůl Němka, což by nevadilo,/ že jako ministryně českého národa  a ještě k tomu SPRAVEDLNOSTI, urazila všechny oběti druhé světové války.

Dle statistiky bylo na 300 tisíc obětí, to se k ní „nedoneslo“ vypálení Lidic, Ležáků, tisíců lidí, kteří museli opustit své domovy v pohraničí, tisíců lidí, kteří byli umučeni a odtvlečeni do koncentračních táborů, kde byli i s dětmi umučeni a zavražděni v plynových komorách?

Mně bylo teprve sedm let, kdy skončila válka a trauma mám dodnes. Ani na vteřinu jsem nezapomněla na útěky do krytů, do polí před bombardováním. Nikdy nemohu zapomenout, kolik mrtvých jsem viděla na vlastní oči, jak jsem dlouhý čas s dědečkem a babičkou strávila v podzemních katakombách pod velehradským klášterem.

Nezapomněla jsem, jak jsme byli pod neustálým dohledem gestapa a na maminku, která se vracela z výslechů naprosto zničená, zoufalá strachem o svoji rodinu a svého muže, protože tatínek byl v odboji (za to dostal dvě vyznamenání prvního stupně).

Když pak slyším výrok té paní, říkám si, že se všichni bojovníci za svobodu musejí obracet v hrobech a s nimi všichni ti umučení a zavraždění. Rozhodně mně a doufám i ostatním lidem nestačí jen nějaká „omluva“. Ministryně  by měla odejít -  ihned - a nejlépe do svého trvalého bydliště. A jestli má „podporu“ pana předsedy vlády, měl by odejít i on do politických dějin, protože jak je vidět, ztratil reálný pohled na to, jak žije normální občan, nemluvě o starých lidech, kterým se dnes lichotivě říká senioři. Není divu, že ztratil realitu, je v politice příliš dlouho a pochybuji o tom, že ví, co je opravdová práce.

 

                                                Marta Pospíchalová  -  volná novinářka,  Praha

 

 

Nechci takovou ministryni!

 

 

Přeposílám můj osobní dopis ministryni Válkové. Volal mi tiskový mluvčí ministerstva Ing. Konvalina a právě email ministryni předal: dostává rozhořčené reakce ze všech stran. Budu ráda, když se tímto začnete zabývat i Vy, toto nemůžeme jen tak přejít. Žádám i o Vaši pomoc. V Lidicích a ve světě jsem přátelé informovala.

                                                                    Zdenka KotkováPaní Válková,

nechci takovou ministryni a dokonce spravedlnosti, jako jste Vy. Pokud jste vyrůstala jinak než my a Vaše názory jsou hodně odlišné od těch našich, nemůžete být v naší vládě. Nevíte o  tragické minulosti našeho národa za protektorátu? Jsem z Lidic, to co se tam stalo, je pro lidi z celého světa i dnes velkou tragédií. Proč se tolik žen ve světě, více než sto, jmenují Lidice?! Proč již v roce 1942 vzniklo v Anglii hnutí Lidice budou žít?!

Ve skupině Lidice na FB je nás více jak 2,5 tisíce členů z celého světa. A co Ležáky, Javoříčko, Ploština, Nový Malín, Prlov, Zákřov, Lačnov ? O tom paní ministryně nic nevíte?

Přišla jsem o celou rodinu v Lidicích, v Osvětimi, v Ravensbrücku. Nic moc se nedělo!? Odjeďte pani Válková do Vašeho bytu v Německu a tam si občas přečtěte něco z historie našeho národa. Našeho, ale Vašeho ne. Vy si nezasloužíte být ani občankou této země natož ministryní.

Přeposílám Váš rozhovor a moje vyjádření svým přátelům do Anglie, Německa, Řecka, Španělska, Porto Rica, Nového Zélandu, ženám jménem Lidice, občanskému sdružení Lidice a Českému svazu bojovníků za svobodu v Lidicích, stejně tak pozůstalým do Ležáků. Všem těm, kteří spolu s námi  i dnes usilují o šíření památky Lidic a Ležáků. Budou zděšeni. A my se budeme stydět za to, jak smýšlí představitelka naší vlády.

Toto nepřejdeme a cestou našich organizací budeme prosazovat Vaše odvolání.

Vaši později zveřejněnou omluvu nepřijímám, Váš výrok není omluvitelný.


                                                 Zdenka Kotková    

Na vědomí: o. s. Lidice, ČSBS Lidice, ČSBS Kladno, Ležáky, obec Lidice, Památník Lidice,  Lidice shall live-Stoke-on-Trent England; skupiny: Lidice, Oradour, Marzabotto, Distomo, Ležáky, ženy jménem Lidice
http://echo24.cz/a/iHpSp/kdyby-byl-babis-agent-mrzelo-by-ji-to-ministryni-by-valkova-zustala